Genel

Ayak Vurması Nedir? Neden Olur?

Severek ve beğenerek aldığınız bir ayakkabının ayağınıza küçük gelerek topuğunuzda deformasyona neden olması sizi üzebilir. Ancak yine de ayak vurması son derece yaygın olan bir rahatsızlıktır. Genellikle ayağın içinde rahat hareket edeceği bir ayakkabı veya sandalet modelinin tercih edilmemesinden kaynaklanan ayak vurması, insanların en hassas vücut kısımlarından birisi olan topuklarını zedeleyerek gün içindeki hareket özgürlüğünüzü kısıtlar. Üstelik, yaralı bir topukla yürümeye çalışmak son derece zordur. Ayak vurması, sonrasında vurulan yerde su toplanmasına neden olacaktır. Bugün özellikle hanımların çok çektikleri bu sorunu nasıl çözbileceğinizden söz edeceğiz. Peki ayak vurması nedir ve neden olur?

Ayak Vurması Genellikle Çok Sıkı Veya Küçük Ayakkabıdan Kaynaklanır

Sebebi: Rahatsız Ayakkabılar
Ayak vurması sorunu genllikle rahatsız ayakkabı veya sandalet modellerinden kaynaklanır. Topuk derisinin aşınması ve su toplaması sonrasında gün boyunca yürürken acı hissedebilirsiniz. Aslında Pufidy terlik modellerinin sık sık tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de topuk kısmının açıkta kalmasıdır. Bu da ayak vurması gibi bir sorunu otomatikman ortadan kaldırır. Ayakkabınız veya sandaletiniz ayağınızı vurduğunda tahriş olmuş kısım için basit yarabandı muhtemelen fayda etmeyecektir. Peki ayakkabı veya sandaletiniz ayağınızı vurduğunda ne yapmalısınız?

Eyvah! Ayakkabım Ayağımı Vurdu

Ayakkabınız ayağınızı vurmadan önce gerekli sinyalleri verir. Bu sinyallerin başında elbetteki ayaklarınızın topuk kısımlarında hissedilen acı gelir. Peki ayakkabı ayağınızı vurduğunda ne yapmalısınız? Öncelikle kendiniz için uygun bir ayakkabı modeli tercih etmelisiniz. Ama her şey için çok geçse ayağınız için özel yara bandı modellerini kullanabilirsiniz. Ayak vurması için yapmanız gereken temel şey, tahriş olmuş topuk derisinin sert yüzeyle temas etmesini önlemektir. Ancak ilk önce, topuğunuzu sıkmayan bir ayakkabı tercih etmelisiniz.

İkinci adım, tahriş olmuş topuk derisini sert yüzeyden korumak için çeşitli ilaç ve kremler kullanmaktır. Nedir bunlar? Vazelin, diş macunu ve çeşitli kremler bu tip bir önlem için idealdir. Tabii ayak vurması sorunu için ille de krem kullanmak zorunda değilsiniz. Ayak vurması için üretilmiş özel yara bandı modelleri ve benzeri çözümler, tahriş olan derinin hemen iyileşmesine neden olmaz belki ancak gün boyunca yürümenizi de engellemez. Ancak gün içinde birden fazla yara bandı kullanmanız gerekebilir. Bu durumda da yapmanız gereken şey topuğunuzun üstündeki derinin iyileşmesini beklemek. Kullandığınız ayakkabı ayağınızı vurduysa, ayağınızı vuran ayakkabıyı da değiştirmeniz veya ayağınızı vurmayacak şekilde değiştirmeniz gerekir.

Ayak Vurması İçin Kullanabilecekleriniz…
Ayak vurması için kullanabilecekleriniz arasında koltuk altı deodorantlar da geliyor. Özellikle pudralı deodorant çeşitleri tahriş olmuş deri ile ayakkabı arasında bir yüzey meydana getirir ve böylece ayağınızı rahatlıkla hareket ettirmenize olanak verir. Aynı şekilde kullanılmış demlik poşetleri, pişik kremleri, aloe vera gibi tedavi edici ürünler, ayak vurmasının yaşatacağı acıyı büyük oranda azaltabilir. Elbette alınacak en iyi önlem, ayakkabı seçerken mümkün olduğunca ayağınızı – topuk kısmınızı sıkmayan bir ayakkabı seçmektir. Sitemizden sipariş edebileceğiniz Pufidy terlik modellerinin topuk kısmını sıkıştıran bir bölümü olmadığından ayak vurması gibi bir sorun yaşamazsınız. Buna karşın ayak vurması zaman zaman ayak tarağı adı verilen kısımların ayakkabıyla temas eden bölümlerinde de meydana gelebilir. Ayak vurması sorununun çözümü için gerek topuklarda gerekse ayağınızın her yerinde ayakkabı yüzeyiyle teması kesecek bir malzeme hatta diş macunu dahi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir